1. Strava
Znalost osobní tělesné konstituce je klíčem k výběru správné stravy, která je nezbytná pro udržení tělesné rovnováhy. U stravy sledujeme hlavně dvě hlediska: množství a kvalitu.
Tibetská medicína popisuje, že onemocnění se rozvíjí při narušení křehké rovnováhy tří energií. Narušení rovnováhy způsobuje vliv vnitřních psychických faktorů, kterými jsou rušivé emoce, neboli jedy mysli - touha/připoutanost, hněv a nevědomost.
V tibetské medicíně se nazývají prvotní příčiny, jelikož pro nemoc vytvářejí podmínky (psychosomatika). Sekundárními příčinami neboli vnějšími faktory, jsou nesprávná strava, životní styl (chování), vliv negativních energií a klimatu.
Čtyřmi základními léčebnými metodami v tradiční tibetské medicíně jsou strava, zdravý životní styl, léky a vnější terapie.
Znalost osobní tělesné konstituce je klíčem k výběru správné stravy, která je nezbytná pro udržení tělesné rovnováhy. U stravy sledujeme hlavně dvě hlediska: množství a kvalitu.
Zdravý životní styl podle tibetské medicíny zahrnuje nejen pravidelné cvičení, ale také nalezení správné rovnováhy ve všech částech dne a ve všech aspektech života (bdění, spánek, stravování, cvičení, sex, práce, odpočinek). Doporučuje se najít si čas pro meditaci, dechová cvičení nebo jógu, které snižují fyzický a psychický stres, jenž je příčinou mnoha nemocí.
Tibetský lékopis obsahuje širokou škálu léčivých přípravků z bylin. Kromě rostlinných látek se používají také minerální látky a výjimečně látky živočišného původu. Většina léčebných látek pochází z Asie, výjmečně pak i z Evropy. Podle svého využití mohou mít léky formu tablet, prášků, odvarů, extraktů, krémů nebo mastí. Jejich společným jmenovatelem je však jejich vícesložkovost. Od deseti látek u jednoduchého preparátu až po sedmdesát komponentů u těch složitějších. Složení je vybíráno na základě chuti a vlastností daných látek a napomáhá opětovnému získání rovnováhy mezi třemi energiemi. Jejich účinnost potvrzují i současné vědecké výzkumy.
Tradiční tibetská medicína nabízí celou řadu vnějších terapií a každá z nich může být použita samostatně nebo v kombinaci s jinými:
Baňky
Měděné baňky uleví od bolesti, uvolní stagnující energii a znovu harmonizují její proudění v celém těle.
Moxa
Podle zdravotního problému jsou zahřívány specifické body na těle. Exituje až dvacet druhů moxování.
Masáž
Masáž Kunye je skvělou terapií využívaná k zachování nebo obnovení rovnováhy tří energií. Uvolňuje napětí a toxiny v těle vyvolané stresem.
Akupunktura
Stimulace přesně určených aktivních bodů na povrchu těla pomocí speciálních jehel. Tibetské umění akupunktury se liší od toho všeobecně známého z čínské medicíny a bylo na mnoho let zapomenuto. Díky práci a výzkumu Dr. Nida Chenagtsanga nyní znovu objevujeme jeho moc.
V tibetském léčitelství exituje celá řada dalších používaných terapií, jako jsou bylinná balneoterapie, pouštění žilou, obklady, terapie tyčkami a mongolská moxa s použitím teplého oleje a bylin.
Prevence nemocí
Vhodná strava a zdravý životní styl jsou základní prevencí onemocnění. Tibetská medicína věří, že většina soudobých chronických onemocnění je důsledkem duševních poruch, nevhodné stravy a špatného životního stylu. Nejčastějším příkladem je cukrovka či onemocnění kardiovaskulárního systému.
Léčení nemocí
Narušení energetické rovnováhy v těle se projevuje na fyzické úrovni jako nemoc. Aby mohla být nerovnováha mezi energiemi obnovena je třeba rozpoznat příčiny onemocnění a zvolit odpovídající způsob léčby.
Diagnóza v TTM
Tibestká medicína využívá tři základní diagnostické metody.
Pozorování
Zde lékař posoudí formu a skladbu těla pacienta, jeho kůže a smyslových orgánů. Zvláštní důraz klade na charakter a vzhled jazyka a moči.
Vyšetření pohmatem
Vyšetření pulsu a citlivých míst je velmi důležitá diagnostická metoda používaná ve většině východních tradic medicíny. Způsob analýzy pulsu v tibetské medicíně se ale zcela liší od jiných systémů.
Rozhovor
Přesně mířenými otázkami na pacientův spánek, jídelníček a celkový životní styl pomůže lékaři diagnostikovat pacientův stav a doporučit adekvátní terapii.